2023 Günlük Yemek Bedelinde Artış: Yemek Bedeli İstisnası Ne Kadar Oldu?

2023 Günlük Yemek Bedelinde Artış: Yemek Bedeli İstisnası Ne Kadar Oldu? 2023 Günlük Yemek Bedelinde Artış: Yemek Bedeli İstisnası Ne Kadar Oldu?

KDV oranlarındaki değişikliği duyuran Cumhurbaşkanı kararı sonrasında günlük yemek bedeli istisnası tutarı da değişti. Vergiler hariç 110 TL olarak açıklanan yemek bedelinin KDV dahil tutarı, değişen oranlar doğrultusunda artış gösterdi. Peki, yemek bedeli istisnası nedir ve 2023 yılı günlük yemek ücreti ne kadar oldu?

Günlük Yemek Bedeli ve Yemek Bedeli İstisnası Nedir?

Çalışanlara yapılan ödemelerde bazı yan haklar da bulunur. Bu yan haklardan biri olan yemek ücretinde işverenler için vergi muafiyeti uygulanır. Fakat bu muafiyet; destek olarak verilen tüm tutarı değil, belirli bir limite kadar olan kısmı kapsar. Günlük yemek bedeli ifadesi bu limiti; yemek bedeli istisnası ise çalışanlarına yemek desteği sunan işverenlerin vergi muafiyetini ifade eder.

2023 Günlük Yemek Bedeli Ne Kadar?

Yapılan son güncellemeyle birlikte 2023 yılı günlük yemek bedeli 110 TL + KDV (%8) olarak belirlenmişti. 7 Temmuz 2023’te Resmî Gazete’de yayımlanan karar sonrasında KDV hariç yemek bedeli değişmedi, fakat KDV oranları değişti. Dolayısıyla günlük yemek bedeli istisnasında artış meydana geldi.

7346 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında %8 olan KDV oranı %10, %18 olan KDV oranı ise %20 olarak güncellendi. KDV oranı %1 olan ürün grubunda ise herhangi bir değişiklik yapılmadı. Yemek bedeli %8’lik KDV kapsamında olduğu için önceden bu tutar 118,80 TL olarak hesaplanıyordu. Bu oranın %10 olarak güncellenmesinden sonra 2023 günlük yemek bedeli, KDV dahil 121 TL oldu.

Yemek Desteği İstisnaları Nelerdir?

Çalışanlara yemek desteği vermek yasal olarak zorunlu değil; fakat bu desteği sunan işverenler, vergi avantajlarından yararlanma hakkı kazanır. Çalışanlara verilen yemek desteğinin 121 TL’ye kadar olan kısmı Gelir Vergisinden muaftır. Aynı zamanda %10’luk KDV oranı da indirilecek KDV olarak kaydedilir. Muafiyete konu olan diğer vergi kalemi ise Damga Vergisidir.

Yemek ücreti muafiyetleri sadece vergilerle sınırlı değil. SGK primleri için de belirli muafiyetler uygulanır. Bu uygulamaya göre günlük brüt asgari ücretin (447,15 TL) %23,65’ine kadar olan kısım, SGK priminden muaf tutulur. SGK işçi ve işveren priminden muaf tutulan kısım ise 2023 Temmuz ayı itibarıyla günlük 105,75 TL’dir.

Çalışanlarınıza maaşın dışında olacak şekilde bir yemek ücreti ödüyorsanız bu istisnaların tümünden yararlanabilirsiniz. Yemek desteği ödemeleriyle ilgili süreçleri daha rahat yönetmek için de Türkiye’nin ilk tamamen dijital yemek kartı olan TokenFlex’ten faydalanabilirsiniz. Çalışanlarınız için TokenFlex yemek kartı çıkardığınızda gıda desteği bakiyelerini online olarak yükleyebilir, tüm yemek ödemeleri için tek fatura alabilirsiniz.

Ayrıca TokenFlex ile ödediğiniz yemek destekleri de istisna ve muafiyet kapsamındadır. Bu sayede TokenFlex ile %100’e varan vergi ve prim avantajı elde edersiniz. TokenFlex ile elde edeceğiniz kazancı Örnek Avantaj Tablosu üzerinden kolayca hesaplayabilirsiniz.